środa, 14 września 2011

Pierwsze 12 miesięcy rozwoju dziecka, czyli co i kiedy

1. miesiąc
W pierwszym miesiącu życia  Twój maluszek ma przyrost masy ciała od 500-1000g. Jego przyrost długości to od 2-3cm i tak będzie przez pierwsze sześć miesięcy. W tym czasie głównie śpi i krzycząc mówi o swoich potrzebach :). Zaczyna reagować na głośniejsze dźwięki. Jego wzrok  nie jest jeszcze całkowicie rozwinięty, nie rozróżnia ono barw i widzi niezbyt ostro,  my jeśli chcemy, aby nas zobaczyło, musimy nachylić się nad nim w odległości 20 – 30 cm. Przekręca główkę na bok, leżąc na brzuchu, na krótko potrafi ja utrzymać. Zwraca główkę w stronę światła. Dłonie zaciska w piąstki :)

2. miesiąc
W drugim miesiącu życia twego maluszka, przyrost masy ciała zwiększa się o od 700-1000g. Słuch i wzrok twego maluszka jest już coraz lepszy. Maluch uważnie przygląda się twarzom i  zaczyna pokazywać emocje na twarzy . Uśmiecha się coraz intensywniej, obserwuje przedmioty.  Często pojawiają się  łzy w jego oczkach.  Wydaje  różne  dźwięki, zaczyna do nas gaworzyć, położone na brzuszek ćwiczy jego mięśnie, a także mięśnie karku i szyi. Na krótko chwiejnie podnosi główkę. Z każdym dniem rozwija się coraz mocniej.

3. miesiąc
W tym miesiącu Twój maluszek ma przyrost długości od 2-3cm . zazwyczaj maleństwo leżąc na brzuszku swobodnie porusza główką, odwraca się z pleców na prawy lub lewy bok. Gdy się nad nim pochylimy, próbuje łapać nas za włosy lub wkładać nam paluszki w oczy. Maluszek odkrywa także, że ma rączki (wow!!) Podtrzymuje w ręce zabawkę, wkłada paluszki do buzi :). Rozróżnia intonację głosu, a na jego buzi pojawia się piękny, pełny uśmiech :).

4. miesiąc
Maluch leżąc na plecach umie odwrócić się na wybrany bok. Leżąc na brzuszku podnosi główkę podpierając się na dłoniach. Oprócz swoich rączek zaczyna już poznawać własne ciało, dotyka rączkami główki i wie że ma nóżki. Coraz lepiej chwyta zabawki, a dłońmi wodzi po kołderce i odruchowo zaciska na niej paluszek. Coraz bardziej interesuje się otoczeniem :).

5. miesiąc
W tym czasie twój maluch z reguły podwaja swoja urodzoną masę ciała, jego przyrost długości ciała to od 2-3cm  Dziecko zaczyna  już siedzieć z podtrzymaniem, ale nie sadzajmy go żeby nie osłabić jego kręgosłupa. Odwraca się z brzucha na plecy, czasami odwrotnie. Unosi główkę leżąc na plecach, żeby lepiej widzieć przedmioty. Skubie ubranko. Odróżnia obce osoby od Mamy i Taty, na widok obcych często wybucha płaczem. Kopie nóżkami, a także wkłada sobie stópki do buźki. W wózku podciąga się na rączkach chcąc wyjrzeć za jego krawędź. Jest coraz weselsze i zainteresowane otoczeniem.

6. miesiąc
Twój maluszek ma przyrost masy ciała do 500g. Jego przyrost długości ciała to od 2-3cm. Jest już zagorzałym rozmówcą i zaczyna powtarzać te same sylaby da da da. Słuch maleństwa jest lepszy, jak i umiejętność chwytania, chwyta przedmioty obydwoma rękami. Dlatego dobrze dawać dziecku zabawki wymagające kręcenia i wciskania. Leżąc na plecach unosi główkę, bawi się rączkami. Jeśli podtrzymamy malucha pod pachy próbuje stać i robić pierwsze kroki ( Lepiej jest jak dziecko zacznie samo chodzić, a nie zmuszać go do chodzenia, od wczesnych miesięcy, żeby nie przeciążać jego kręgosłupa, żeby nie miał problemów  w dorosłości ). Maluch jest w świetnym kontakcie z rodziną.

7. miesiąc
Od tego miesiąca twój maluch będzie mniej nabierać na wadze i długości. Praktycznie co miesiąc będzie przybierało ok. 300g i od 1-2cm, aż do 12 miesiąca życia.  Twój maluszek potrafi już samodzielnie siedzieć samo, ale zabezpiecza się rączkami. Jego zdolności manualne są coraz lepsze, zabawki przekłada sobie z rączki do rączki, upuszcza je na podłogę, a także stuka nimi jedna o drugą. Próbuje także przesuwać się odpychając się nóżkami.

8. miesiąc
Twój maluszek próbuje raczkować. Siada w pozycji na bok. Siedząc trzyma prosto swoje plecki. Sięga po coraz mniejsze przedmioty (tzw.chwyt pęsetowy). Maluszek nie tylko rzuca przedmioty na podłogę, ale także obserwuje jak spadają. Wyciąga rączki, gdy chcesz je wziąć, umie się już złościć i odpychać. Potrafi też chwytać małe przedmioty i trzymać je między kciukiem i palcem wskazującym. Niektóre maluchy podróżują już chodzić na czworaka i są bardzo ruchliwe. Dość sprawnie pije z kubka i łyżeczki.

9. miesiąc
U większości maluchów jest to dobry okres na opuszczenie łóżeczka, gdyż maluch zaczyna samodzielnie wstawać trzymając się za szczebelki. Siada z pozycji na czworaka lub leżenia. Pewnie siedzi, i utrzymuje równowagę. Coraz sprawniej raczkuje. Wstaje podtrzymując się mebli. Maluch rozumie co znaczy bawić się w chowanego, klaskać, a także robić papa. Coraz wyraźniej wyraża swoje potrzeby.

10. miesiąc
Twój maluch bezproblemowo sam staje na nóżki, a następnie sam siada w pozycje na brzuszku wstaje samo, próbuje poruszać się bokiem. Trzymając się za szczebelki próbuje przemierzyć łóżeczko dookoła. Rozumie jeśli mówisz daj lub nie, choć nie zawsze się do tego stosuje. Próbuje sam pić z kubeczka. Dużo gaworzy i przyciąga uwagę. 

11. miesiąc
Trzymane za plecy próbuje stawić pierwsze kroki, zaczyna rozumieć wiele słów, powtarza sylaby słowa np. da - co znaczy daj, albo nie. Gdy trzymamy malucha za rączki próbuje samodzielnie maszerować i z tej pozycji przysiadać, choć jeszcze nie umie z tego przysiadu wstać. Bardzo sprawnie trzyma już łyżeczkę. Maluch lubi przedmioty jakie wydają mocne dźwięki.

12. miesiąc
Maluch potraja urodzeniową masę ciała. Zaczyna sam już stawiać swoje pierwsze kroczki. Jest rozmowne,  próbuje powiedzieć mama, tata. Reaguje na swoje imię. Chce samodzielnie jeść łyżeczką lub pić z kubka.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz